top of page
  • maziejistebuklai

MEILĖS KALBA: Kaip vaikai išreiškia ir supranta meilę?

Ar kada esate įteikę savo vaikui kruopščiai suplanuotą ir gerai apgalvotą dovaną, bet ji pernelyg didelio vaiko susidomėjimo nesulaukė? Ar nėra tekę susidurti su situacija, kai lakstote lyg pametę galvą ruošdamiesi dukros gimtadienio šventei, o ji jums sako, kad vakarėlio visai nenori, tik nori pabūti su mamyte?


Jei atsakymai į šiuos klausimus teigiami, gali būti, kad jūsų naudojamas būdas meilei reikšti skiriasi nuo to, kaip jūsų vaikas nori būti mylimas. 


Kaip atpažinti vaikų meilės kalbas?

Suprasti, kuri yra pagrindinė vaiko meilės kalba, galima dviem būdais.

Pirmas būdas yra stebėti, kaip vaikai bendrauja su kitais žmonėmis ir jiems išreiškia meilę (nori padėti namų ruošoje, dovanoja daiktus, pagiria, kviečia kartu žaisti ar visada apsikabina kitus). Antras būdas – atkreipti dėmenį, ko vaikai dažniausiai prašo arba ko negavę, labiausiai nuliūsta.


“Kalbant apie meilės išraiškas kur kiekvieni vaikai ją supranta bei reiškia skirtingai. Vieniems patinka apsikabinimai, kitiems žaidimai kartu, treti gali norėti tiesiog gražių žodžių iš tėvelių ar suaugusiojo.

Labai svarbu stebėti, įsiklausyti ir pajausti ko nori vaikas. Esu domėjusis, jog egzistuoja penkios meilės kalbos: įvertinimas žodžiais, fiziniai prisilietimai, dovanos, paslaugumas ir kokybiškas laikas kartu. Tad, žinant tai lengviau atkreipti dėmesį ko vaikas nori. Vyresniejii vaikai jau geba patys pasakyti ko jiems reikia, dažniau meilę išreiškia žodžiais, pasako kada nori būti apkabinami, o dažnai pagyrimas jiems reiškia tikrai daug ir jie jaučiasi vertinami ir mylimi. Mano grupėje vaikučiai taip pat stipriai mėgsta apsikabinti, būti kartu, kalbėtis bei dalintis įspūdžiais - tokiais būdais išreiškia ne tik meilę, bet ir pasitikėjimą, užtikrintumą jį supančiais pedagogais.”

-Sodo padalinio, Kodėlčiukų auklėtoja, Deimantė


Kiekvienai vaikų meilės kalbai galima surasti žaidimus, kurie dar labiau sustiprins ryšį su vaiku.


1. Palaikymo žodžiai. 

Svarbiausia šioje meilės kalboje – įvertinti vaikų pastangas atlikti užduotis. Vaikai, kurių meilės kalba yra būtent ši, dažnai bando būti savarankiški ir viską daryti patys. Šie vaikai mėgsta dėlioti dėliones, statyti kaladėlių bokštus, piešti piešinius artimiesiems. Taip pat jiems patinka įvairūs žinių žaidimai su klausimais arba užduotimis (pavyzdžiui: „Matau, matau...kažką žalią“).


2. Laiko leidimas kartu. 

„Vaikas visą dieną prašo žaisti kartu, o aš visai neturiu tiek laiko“ – ar pažįstama situacija? 

Didžiausia pastebima klaida, jei žaisdami su vaiku, kurio meilės kalba yra laiko leidimas kartu, suaugusieji dalyvauja pasyviai – spardo su vaiku kamuolį kieme tuo pat metu kalbėdami telefonu. 

Šiems vaikams reikia viso jūsų dėmesio ir susitelkimo į žaidimą, aktyviai dalyvaujant. 


3. Dovanos

Didžiausia klaida, jei galvojate, kad ši meilės kalba susijusi tik su materialiais dalykais. 

Svarbiausias šios meilės kalbos akcentas yra tai, kad jūs galvojate apie vaiką nebūdami su juo. 

Ar dovaną nupirksite, ar pagaminsite patys – visiškai nesvarbu. Vaikai džiaugsis, žinodami, kad apie juos galvojote. Šie vaikai labai vertina ir mėgsta žaidimus, kuriuos pagamino tėvai (nameliai iš kartono dėžių, aitvarai, naminis plastilinas ar kiti rankomis pagaminti žaidimai ir žaislai).


4. Patarnavimo veiksmai (paslaugos). 

Jei jūsų vaikas nori padėti jums tvarkytis, gaminti valgyti arba, kai kas nors užsigauna, bėga paimti pleistrą – neabejotinai, paslaugos yra jūsų vaiko meilės kalba. 

Šie vaikai gali valandų valandas žaisti vaidmenų žaidimus: būti gydytojais, virtuvės šefais, meistreliais, prižiūrėti lėles kaip kūdikius ar padėti darže sodinti ar ravėti.


5. Fizinis prisilietimas. 

Ši meilės kalba pasireiškia ne tik apsikabinimais ir bučiniais.

Vaikams, kurių meilės kalba fizinis prisilietimas, žaidžiant svarbu bent piršteliu būti prisilietus prie kito žmogaus. Jie mėgsta pačius įvairiausius fizinio kontakto žaidimus: gaudynės, kutenimai, „sūrio spaudimas“, sugedęs telefonas arba knygų vartymas ir skaitymas sėdint ant kelių.


“3 metų vaikai labai gražiai ir nuoširdžiai sugeba ir mokosi reikšti savo jausmus ,užjausti, nuraminti. Ką labiausiai jie moka tai mylėti.


Meilė išreiškia įvairiai, tai gali būti daug  apsikabinimų, sutelkia dėmesį tik vienam taip išreikšdami  savo pasitikėjimą ir meilę. Parodo didelį rūpestingumą. Tai pat iš ko tėvai gali suprasti meilės kalbą - tai iš savo vaikų elgesio, nes dažniausiai vaikai kartoja ir girdi tėvus ,iš to ką jie girdi, mato, jaučia ,pavyzdžiui žodi “Aš tave Myliu” įvairūs apsikabinimai ir paglostymai. Mes vaikams didžiausias pavyzdys, tad to nepamirškime!”


-Sodo padalinio, Išminčiukų grupės auklėtoja, Juliana


“Vaikai tai maži stebuklai, nors jie ir maži, bet jie kaip ir mes moka mylėti!

Vaikai gali išreikšti savo meilę įvairiais būdais, priklausomai nuo jų amžiaus ir asmenybės. Tai gali būti bučinys arba apkabinimas , žodžiais pasakyti "aš tave myliu", taip pat parodyti dėmesį ir rūpestį kitiems žmonėms. 


Kartais vaikai išreiškia meilę per žaidimus ar piešinius, nes jiems gali būti sunku rasti tinkamus žodžius savo jausmams išreikšti. Labai tai matosi, kai vaikui yra 7 metai, o jis piešia mamą, tėtį, sesę ir dovanoja tą 

paveiksliuką, nes tokio amžiaus vaikams kartais būna drovu 

pasakyti ,,aš tave myliu ".


Suprasti vaikų meilės kalbą reikalauja tėvų dėmesio bei supratimo. Svarbu atkreipti dėmesį į subtilius požymius ir būti atviriems įvairiems būdams, kuriuos vaikai pasirenka 

išreikšti savo jausmus."


-Sodo padalinio, Mažylių grupės auklėtoja, Leokadija


Kaip vaiko meilė keičiasi jam augant ir bręstant?

Nuo 3 metų vaikas pradeda save suvokti kaip asmenybę ir tapatintis su tėvais. 

Amžius iki 5 metų klasikinėje psichoanalizėje yra laikomas Edipo komplekso formavimosi amžiumi, kuomet vaikų „pirmoji meilė“ nukreipta į tėvus. Berniukai įsimyli mamas, o mergaitės tėčius, pradeda paraktiškai nagrinėti „suaugusiųjų“ gyvenimą. 

Tuomet neretai atsiranda meilė priešingos lyties bendraamžiui, kuri gali būti išgyvenama labai intensyviai. Jeigu mažylio svarbiausias nefiziologinis poreikis yra „būti reikalingam“, tai paaugęs jis pajunta poreikį „būti svarbiam“. 


Tai reiškia, kad jis siekdamas tapti savarankiškesis sparčiai vystosi kaip asmenybė. Žmonių, kuriems jaučiama meilė, ratas augant vaikui plečiasi. Tėvai jau nebėra vienintelis meilės objektas.


Kartu mažais žingsneliais siekime didelių svajonių!
9 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


bottom of page