top of page
pievaparkasmazieji

VAIKŲ SVEIKATA IR SVEIKA MITYBA: Patarimai tėveliams

Vaikai – visuomenės dalis. Ir jų gyvenimo kokybės gerovė turi būti subalansuota, adekvati ir pilnavertė. Sveikai gyvensenai didžiulę įtaką daro aktyvi veikla, aplinka, sveikos gyvensenos įgūdžiai. 


Sveikas vaikas - aktyvus, linksmas, džiugios nuotaikos, geranoriškai nusiteikęs aplinkinių žmonių atžvilgiu, komunikabilus, smalsus, judrus. 


Sveika gyvensena- kodėl svarbi?


Šiuolaikinėje visuomenėje labai dažnai yra kalbama apie sveiką gyvenseną, sveikatos stiprinimą, bei sveikatos problemas. 


Sveikata priklauso nuo žmogaus gebėjimo adaptuotis prie gyvenimo sąlygų, išsaugoti, panaudoti ir plėsti savo fizinį, psichinį, dvasinį, kultūrinį ir socialinį potencialą.


“Mokyti vaikus apie sveiką mitybą rekomenduojame nuo ankstyvojo amžiaus.


Svarbu ugdyti tinkamą santykį su maistu. Supažindinti vaiką su sveikos mitybos svarba. Kartu analizuoti mėgstamus maisto produktus.


Aiškintis ką reikėtų valgyti dažniau, o kokių maisto produktų vengti. Stengtis įtraukti kuo įvairesnio maisto į vaikų racioną.


Būkime vaikams pavyzdys ir paverskime maisto gamybą bendra, smagia veikla.”


-MIESTO padalinio, Smalsučių grupės auklėtoja, Inga


Vaikų sveikos gyvensenos ugdymo ypatumai:


  • Vaikams labai svarbi yra aplinka, kurioje jie gyvena, jiems svarbu, kad būtų švaru, tvarkinga, estetiškai atrodytų, būtų saugu. 

  • Tvarkinga aplinka leidžia plėtotis geram mikroklimatui, tarpusavio santykiams, fizinei vaikų sveikatai, emocinei savijautai, pasiekimų motyvacijai, poreikių įgyvendinimui.

  • Sveikatą lemia daug veiksnių, kuriuos galima sugrupuoti, tai paveldėjimas, aplinka, mityba, fizinis aktyvumas, rytinė mankšta, švara ir tvarka, laisvalaikis ir miegas, vaikų grūdinimas.

  • Sveikos gyvensenos pradinio ugdymo procese svarbu, kad vaikai išmoktų vertinti ir tausoti savo sveikatą, sveikai gyventi ir kurti saugią aplinką, turėtų žinių apie žalingus įpročius ir jų vengtų, gebėtų išsakyti savo nuomonę. Svarbu ugdyti sveiką mąstymą, keisti įpročius, skatinti aktyviai judėti.

  • Sveikos gyvensenos ugdymas formuoja vaikų taisyklingą laikyseną, padeda išvengti nutukimo, suteikia jėgų, greitumo, vikrumo, gerina savijautą. 

  • Kuo daugiau šeimoje vaikas mato teigiamų, sveikatai palankių elgesio įpročių, tuo tvirtesnes sveiko gyvenimo būdo nuostatas susiformuos, tuo lengviau pats įgis sveikatai palankių įpročių.


“Sportas yra neatsiejama vaikų fizinio ir emocinio vystymosi dalis, ypatingai ankstyvojo amžiaus vaikams, sportinė veikla darželyje turi daugialypę naudą, apimančią fizinį, psichologinį ir socialinį aspektus.


Sportas ir fizinė veikla skatina sveiką vaikų augimą. Reguliarus judėjimas stiprina raumenis, gerina širdies ir kraujagyslių sistemą bei motorinius įgūdžius. Vaikų kūnai tobulėja, jie tampa judresni, lavina pusiausvyrą, koordinaciją ir ištvermę.


Sportas padeda vaikams išmokti valdyti emocijas, tokias kaip nusivylimas, džiaugsmas ir pergalės jausmas. Taip pat fizinė veikla yra puikus būdas išlieti energiją, todėl vaikams tampa lengviau susikaupti ir valdyti stresą. Sportas ugdo pasitikėjimą savimi – įgiję naujų įgūdžių, vaikai jaučiasi kompetentingi ir savimi pasitikintys.


Dalyvavimas komandinėse sporto veiklose moko vaikų bendradarbiavimo, taisyklių laikymosi, problemų sprendimo ir sąžiningo žaidimo principų. Sporto veiklos suteikia galimybę lavinti bendravimo įgūdžius, dirbant grupėje, dalijantis atsakomybe ir ugdant empatiją. 

Fizinė veikla yra susijusi su geresniu vaikų pažinimu ir dėmesio sutelkimu.”


-PARKO padalinio, Kodėlčiukų grupės auklėtoja, Jurgita


Šventės ne tik užkandžiams, bet ir bendravimui!


Vaisių, daržovių edukacija

Pasakoti vaikams apie sezoninius vaisius, daržoves, jų naudingąsias savybes sveikatai. Kalbant apie sezoninius vaisius ir daržoves, galima pasirinkti pagal švenčiančio vaiko gimimo laikotarpį. Kitas pasirinkimas - leisti vaikams patiems nupiešti vaisius, daržoves, juos nuspalvinti.


Kelionės/išvykos

Ėjimas į mišką, į baseiną ir t.t. Išvykos vadovu būna tos dienos jubiliatas. Jeigu oro sąlygos netinkamos keliavimui į lauką – galima viduje organizuoti ramybės kampelį: įsisukti į pledus, susėsti ratu ir sekti savo sukurtą pasaką. Pasaka turi būti apie tos dienos jubiliatą ir kiekvienas vaikas sukuria po vieną sakinį.


Tradicijos

Gimimo dienos proga siūlome kurti tradicijas, pavyzdžiui: gimtadienį švenčiantis vaikas atsineša augalų sėklų (gėlės, daržovės ar kiti augalai tinka), kurias pasodina kartu su vaikais. Pasodinto augalo vazonėlį galima pavadinti gimtadienį švenčiančio vaiko vardu. Tokiu būdu ne tik skiriamas dėmesys gimtadienio šventei, bet ir ugdomas vaikų rūpestis.


Mankšta/šokis

Siūlome įtraukti įvairių išraiškų judėjimą. Tai gali būti mankšta, šokis pagal

jubiliato dainą, atliekant įvairius judesius (pvz., gyvūnų pozas).


Gimtadienio atributika ir daina

Siūlome visiems vaikams tą dieną švenčiančiam gimtadienį vaikui padaryti

karūną ir jam padovanoti bei sudainuoti „Su gimimo diena” dainą.



“Sveikos gyvensenos ugdymą pradėkime nuo savęs ir savo įpročių . Įkvėpkime vaikus savo pavyzdžiu. 


Tegul laisvalakis būna aktyvus, maistas sveikas ir skanus. Nepamirškime, kad teigiamos emocijos, taip pat įtakoja gerą savijautą.

Šypsokimės ir dalinkimės džiaugsmu.


- PIEVOS padalinio vadovė, Silvija




 

KARTU MAŽAIS ŽINGSNELIAIS SIEKIAME DIDELIŲ SVAJONIŲ!

4 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


bottom of page