Vaikų higienos svarba ir taisyklės
- pievaparkasmazieji
- 06-02
- 3 min. skaitymo

Asmeninės higienos taisyklių laikymasis yra būtinas vaiko sveikatai ir daugelio ligų prevencijai. Jauname amžiuje vaikai dažnai kontaktuoja su įvairių bakterijų ir virusų nešiotojais. Tad, laikantis tinkamos higienos vaikas sumažina tikimybę susirgti virusinėmis ir bakterinėmis infekcijomis, odos bei kitomis ligomis.
Asmens higienos pradmenys formuojasi šeimoje, kur vaikas nuo gimimo patiria tėvų globą, rūpestį ir saugumą, perteikdami savo vertybes, pažiūras, kur asmeniniu pavyzdžiu skatina priimtiną elgesį, diegia higieninius bei kultūrinius įgūdžius.
Atsižvelgiant į vaiko amžių ir individualius gebėjimus, ypač svarbu mažais žingsneliais diegti asmeninės higienos įgūdžius, aptarti, ką ir kodėl darome. Pamažu ugdomas vaiko supratimas, kad būti gražiam, pirmiausiai reiškia būti švariam, tvarkingam, sveikam.
Vaikų asmeninės higienos taisyklės:
Rankų švara
Rankas plautis tekančiu vandeniu su muilu: rytais, po pietų miego, prieš kiekvieną valgymą, pasinaudojus tualetu, po veiklos (piešimo, lipdymo, aplikacijos, žaidimo su smėliu), paglosčius naminius gyvūnus.
Veido priežiūra
Veidą praustis kambario temperatūros vandeniu: po dienos miego, susitepus, o namuose – ryte po nakties miego ir vakare prieš miegą. Naudotis asmeniniu
rankšluosčiu.
Kojų, kaklo ir ausų švara
Namuose: rytais – praustis kaklą, valytis ausis krapštukais ( padedant suaugusiam), vakare – plautis kojas, prieš miegą. Kojų nagų priežiūra rūpinasi tėvai. Darželyje: plautis kojas vasarą po pasivaikščiojimo.
Plaukų priežiūra
Asmeninėmis šukomis šukuotis plaukus ryte (atsikėlus), po pietų miego, po pasivaikščiojimo. Naudotis tik savo plaukų papuošalais, segtukais. Žinoti plaukų priežiūros priemonių paskirtį.
Elgesys tualete
Naudotis tualetiniu popieriumi, nuleisti vandenį, plautis rankas. Mokytis atsisėsti ir atsistoti nuo puoduko/tualeto.
Drabužių ir avalynės priežiūra
Asmeninėje spintelėje tvarkingai pasikabinti, susidėti sulankstytus drabužius. Pastebėti ir pasikeisti nešvarius rūbus. Užsirišti batraiščius, užsisegti sagas, valytis batus, susirasti savo spintelę pagal simbolį, mokytis apsirengti. Valytis kojas, grįžus iš lauko, pasidžiauti šlapią avalynę. Tvarkingai susidėti avalynę, apsimauti šlepetes (ar kt. ) ir su jomis vaikščioti patalpose.
Burnos ertmės ir dantų priežiūra
Skalauti burną kambario temperatūros vandeniu po kiekvieno valgymo. Namuose valytis dantis 2 kartus (ryte atsikėlus ir vakare prieš miegą) dantų šepetėliu ir pasta, prižiūrint vyresniems. Naudoti tik asmeninius reikmenis: dantų šepetėlį, indelį skalavimui.
Regos higiena ir apsauga
Namuose: rūpintis tinkamu apšvietimu vaiko žaidimų kambaryje; televizijos laidas žiūrėti ne ilgiau 1 valandą per dieną, 3 metrų atstumu; riboti kompiuterinius žaidimus; Žinoti kaip išsaugoti sveikas akis ir ugdyti taisyklingą laikyseną (kaitaliojant veiklą, pritaikant baldus pagal vaikų ūgį).
Elgesio kultūra prie stalo
Rasti savo vietą prie stalo, paimti ir taisyklingai laikyti stalo įrankius, stengtis valgyti tvarkingai, gerti iš puoduko, naudotis servetėle, atsistojus pristumti kėdutę prie stalo. Prieš ir po valgio išsiplauti rankas. Pratinti vaikus gerai sukramtyti maistą, nekalbėti pilna burna, pavalgius padėkoti.
Asmeninių higienos reikmenų naudojimas
Skirti savo asmeninius higienos reikmenis, mokėti jais naudotis pagal paskirtį, prižiūrėti, tausoti, nesikeisti su draugais, nesimauti ne savo avalynės, nesivilkti svetimų drabužių, kiekvieną dieną pasikeisti apatinius rūbelius.
“Mūsų, kaip pedagogų ir tėvų užduotis – suteikti vaikams tvirtą higienos pagrindą. Vaiko įpročiai pradeda formuotis labai anksti, todėl svarbu ne tik pasakoti apie asmens higieną, bet ir rodyti tinkamą pavyzdį.

"Mano grupės vaikai – patys mažiausieji, todėl mes su jais mokomės asmens higienos per pavyzdį ir žaidimus.
Tokio amžiaus vaikams ypatingai svarbi rutina ir pastovumas – taip jie greičiau supranta ir išmoksta naujus dalykus.
Šiandien jie jau puikiai žino, kad prieš valgį, po lauko ar kitų veiklų reikia keliauti plautis rankytes. Stengiamės įtraukti įvairias veiklas ir žaidimus, kad vaikai ne tik klausytų apie higieną, bet ir patys aktyviai dalyvautų.
Skatiname juos savarankiškai plauti rankas ir valytis dantukus, o tai padeda formuoti sveikus įpročius nuo pat mažų dienų.
Keletas žaidimų, kurie ugdo sveikus higienos įpročius:
„Švarios rankytės“: į vandenį įdėkite pripūstas vienkartines pirštines su nupieštais nešvarumais – vaikai gali jas „išplauti“.
„Sveiki dantukai“: ant popierinių dantukų, įdėtų į plastikinę įmautę, nupieškite juodus taškelius (bakterijas) – vaikai su dantų šepetėliu juos „išvalo“.
„Sveikas maistas dantukams“: vaikai rūšiuoja paveikslėlius su sveikais ir nesveikais maisto produktais, diskutuojame, kas stiprina dantukus, o kas jiems kenkia.
Mes, suaugusieji, esame jiems pavyzdys, todėl turime rodyti gerus įpročius ir skatinti vaikus juos perimti. Būkime tinkamu pavyzdžiu mūsų mažiesiems!”
-PIEVOS padalinio, Mažylių grupės auklėtoja, Goda

Comments