top of page

Vaikų emocinė gerovė: Patarimai tėvams

pievaparkasmazieji

Psichikos sveikata yra neatsiejama visuomenės

sveikatos dalis. 


Kalbėdami apie psichikos sveikatą, turime suvokti, kad tai – plati sąvoka, apimanti ne tik psichikos sutrikimų nebuvimą. 


Geros psichikos sveikatos individai sukuria visuomenę, pasižyminčią dideliu socialiniu kapitalu ir mažu socialinės patologijos lygiu, t. y. mažais savižudybių, smurto, prievartos ar kitokio žalojančio elgesio, nukreipto į save ar kitus, 

rodikliais. 


Psichikos sveikatos svarba

Tyrimų duomenys rodo, kad vienas iš dešimties vaikų susiduria su psichikos sveikatos 

sutrikimais. Tik 36 proc. tėvų žino, kaip tinkamai kalbėtis su vaikais apie jų psichikos sveikatą ir 

atsparumą įvairiems gyvenimo iššūkiams.


Tikimės, kad patarimai palengvins tėvų pokalbį su vaikais psichikos sveikatos tema, padės rasti atsakymus į kylančius klausimus, susidūrus su psichikos sveikatos problemomis. 


Kas yra psichikos sveikata?

Psichikos sveikata – tai gera asmens savijauta, kai jis gali realizuoti savo gebėjimus, įveikti įprastus gyvenimo sunkumus, dirbti ir dalyvauti visuomenės gyvenime. Tai neatsiejama bendros sveikatos dalis. 


Gera psichikos sveikata padeda mums pajusti gyvenimo džiaugsmą, geriau pažinti žmones ir mus supančią aplinką, kontroliuoti savo jausmus ir elgesį, lengviau įveikti stresą ir kasdieninio gyvenimo pokyčius. 


Gera vaikų psichikos sveikata lemia jų įpročius, pasiekimus moksle, socializaciją ir gerą būsimą sveikatą.


“Auklėtojos ir tėvai yra viena didelė komanda, kuri turi vieną bendrą tikslą - užauginti sveikus ir laimingus vaikus. 


Pokyčius vaiko elgesyje pirmieji gali pastebėti tiek tėveliai, tiek pedagogai. Būtent dėlto, labai svarbu bendrauti ir bendradarbiauti. Būkime atviri vieni su kitais, kilus klausimams, abejonėms, drąsiai klauskite ir būkite sąžiningi atsakydami į auklėtojos užduotus klausimus.

Vaikai dar tik susipažįsta su savo emocijomis. Leiskime jausti, padėkime suprasti, kalbėkime apie skirtingas emocijų išraiškas ir rodykime pavyzdį. 

Kurkime pasitikėjimą ir glaudų ryšį!”


-PIEVOS padalinio, Mažylių grupės auklėtoja, Goda


PSICHIKOS SVEIKATOS STIPRINIMAS VAIKYSTĖJE


  • Fizinis aktyvumas. Fiziniai pratimai naudingi tiek kūnui, tiek psichikos sveikatai, nes gali sumažinti patiriamą stresą ir nerimą. 


  • Tinkama mityba. Sveika, subalansuota mityba (daug vaisių, daržovių ir skaidulinių medžiagų) gali padėti palaikyti pastovų energijos lygį ir aiškų mąstymą.


  • Užrašai. Patarkite vaikui užrašyti tai, kad jį jaudina: minčių užrašymas popieriuje kartais padeda geriau suprasti savo jausmus, priimti juos ir išgyventi.


  • Atsipalaidavimas ir pomėgiai. Paskatinkite vaiką išbandyti įvairius būdus, kurie padėtų jam atsitraukti nuo varginančių minčių ar situacijų. 


  • Miegas. Pakankamas ir kokybiškas miegas yra nepaprastai svarbus psichikos sveikatai. 


  • „Nusiraminimo dėžutė“. Pasidarykite dėžutę ir sudėkite į ją daiktus, kurie gali padėti nusiraminti ar atitraukti dėmesį. 

  • Kalbėkitės. Iš pradžių tai gali atrodyti sunku, bet jei vaikas atsiveria geriems draugams ir šeimai, tai gali padėti jam jaustis geriau – nevienišam ir suprastam. 


“Kiekvienam žmogui labai svarbu būti mylimam, pastebėtam ir išklausytam.


Skirkime laiko trumpam pokalbiui, mėgstamai veiklai arba nuoširdžiam patylėjimui. Rūpinkimės ir saugokime vienas kitą.”



- PIEVOS padalinio vadovė, Silvija



KARTU MAŽAIS ŽINGSNELIAIS SIEKIME DIDELIŲ SVAJONIŲ!



 

 
 
 

Comments


bottom of page