top of page
  • maziejistebuklai

PAGYRIMŲ GALIA: Ar šiandien jau pagyrėte savo mažylį?

Turbūt pats paprasčiausias būdas suteikti vaikui pasitikėjimo savimi – jį pagirti. „Šaunuolis“, – frazė, tapusi populiariausiu šios tendencijos pavyzdžiu. Juk tiek vaikams, tiek mums suaugusiems - labai malonu ir gera, kai kiti pastebi mūsų pastangas, mus įvertina ir apie tai pasako garsiai. Pavyzdžiui, jei pagaminus vakarienę, artimieji nuoširdžiai už ją padėkoja ir pagiria, argi kitą dieną jos negaminsime su šiek tiek didesniu įkvėpimu ir šypsena?


“Koks puikus darbelis!”


Ši stebuklinga žodžių galia lygiai taip pat daro įtaką ir mūsų mažiausiems. Tokie paprasti žodeliai kaip “ koks puikus darbelis!” arba “kaip aš džiaugiuosi, kad pats prisiminei išmesti popieriuką!” turi nepaprastai daug galios. Svarbu džiaugtis net ir mažiausiu žingsneliu, kadangi mažyliui jis gali būti daug didesnis nei mes galvojame.


Kas slypi pagyrime?

Viena iš pagrindinių priežasčių – stiprinti vaiko pasitikėjimą savimi ir leisti suprasti, kad jo pastangos yra įvertintos bei palaikomos.


Psichologas E. Eriksonas vaikų raidą yra suskaidęs į kelias asmenybės raidos stadijas, kuriose egzistuoja konfliktai. 1-4 metų vaikai sprendžia savarankiškumo - gėdos ir abejonės konfliką.


Vaikai siekia viską daryti patys, nori išsiaiškinti, ką gali valdyti, ką gali daryti (pvz.mokosi užsirišti batų raištelius, pasikloti lovą ir pan.). Labai dažnai šį savo norą reiškia žodžiais „aš pats“, „ne“ ir „mano“. Jei vaikui leidžiama savarankiškai atlikti tuos veiksmus, formuojasi savarankiškumo jausmas (nesvarbu, kad liko viena saga neužsegta). Vis tik, jei neleidžiama, atsiranda gėda ir abejonės dėl savo gebėjimų.

Parko padalinio, Smalsučių auklėtoja, Gabija, pritaria ir papildo, jog tokie mūsų veiksmai paskatina mažuosius būti pavyzdžiu kitiems vaikučiams.


Svarbu mažyliams leisti tyrinėti pasaulį, skatinti natūralų smalsumą ir palaikyti, įvertinant jų pastangas ir pagiriant.


Kaip girti “TEISINGAI”?

Girdami vaiką, skatiname atitinkamą elgesį, tačiau ar užtenka pasakyti „šaunuolis“?


Mūsų psichologė, Orinta, dalinasi rekomendacijomis, kurios padės palaikyti ir pagirti savo mažylį:


  • Svarbus vaiko elgesys

Pasistenkite girti vaiko elgesį, o ne asmenį: žodžiai “šaunuolis”, ”tobulas vaikas” - neturi tokio ilgalaikio poveikio, kaip konkretaus elgesio skatinimas.


Rekomenduojame vaikus girti už jų pastangas įvardinus veiksmą. Pavyzdžiui: „Mačiau, kad nebuvo lengva pasakyti atsiprašau, bet vis tiek atsiprašei, šauniai pasielgei”.

  • Pagirkite iš karto

Pagyrimai yra efektyviausi tada, kai pasakome juos netrukus po tinkamo vaiko elgesio.

  • Būkime nuoširdūs girdami vaikus

Nevertėtų mažylių girti dėl kiekvienos smulkmenos ar įprastinio kasdieninio veiksmo – reikėtų tai daryti, kai nuoširdžiai tuo džiaugiatės.

  • Įsitikinkite, jog jus girdi

Jeigu norime atkreipti vaiko dėmesį, svarbu palaikyti akių kontaktą - atsitūpkite, būkite vaiko akių lygyje. Taip pat galite paimti vaiką už rankos ar pakviesti jį vardu.


Norėdami sutelkti ir kitų vaikučių dėmesį ir mažylį pagirti prieš visus, galime atkreipti kitų vaikų dėmesį ir garsiai pasakyti: “Aš tik noriu su visais pasidžiaugti, kad Mantas taip gražiai susitvarkė žaislus”.

Tai vaikui gali kelti dar daugiau motyvacijos elgtis tinkamai, o sesėms/broliams bus rodomas pavyzdys.

Parko padalinio, Kodėlčiukų auklėtoja, Jurgita, pamini, kad jausdami tėvelių nuoširdumą, vaikučiai norės būti dar geresni, rodys didesnį įsitraukimą ir sieks parodyti savo geriausią versija.

  • Negirkite kalbėdami sarkastiškai

Kartais sarkastiškai „pagiriame“ vaikus už jų netinkamą elgesį. Pavyzdžiui, „Nuostabiai apsipylei burokėlių sriuba – tiesiog nepakartojama“.

Tokių pasakymų mažesnieji gali nesuprasti kaip sarkastiškos pastabos ir pasimesti.

O tie vaikai, kurie supras, kad tai nėra pagyrimas - jausis pažeminti ir įskaudinti tokios mūsų pastabos.

  • Girkite be išankstinių lūkesčių

Svarbu girti už čia ir dabar esamą vaiko elgesį, neprimenant anksčiau buvusio elgesio - tai nebebus pagyrimas.

Nesakykime: „Pagaliau užsivilkai striukę, galvojau, kad sulauksim pasaulio pabaigos“ - tai nėra pagyrimai.


Kai mes nuoširdžiai džiaugiamės vaiko poelgiais ir pastangomis, mūsų pagyrimai turi labai stiprų efektą. Vaikai įsiklauso, jie nori stengtis dar labiau, o jų elgesys ir nuotaika pagerėja.


Taigi, ar šiandien jau pagyrėte savo mažylį?


8 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

コメント


bottom of page